Hogy működik az izomteszt?
Az agyunk a fogantatásunk pillanatától kezdve elraktároz minden eseményt attól függetlenül, hogy tudatosan emlékszünk-e rá vagy sem. Minden egyes eseményt rögzítünk a jelen pillanatig. Az izomtesztelés segítségével a tudatalattiban levő információkat tudjuk a felszínre hozni.
Maga a módszer egy a szervezetet ért ingerre adott izomválasz tesztelésén alapul.

A tesztelt izom – közvetítve az agy illetve a test sejtes sejtes memória szinten tárolt információit – a kérdésre elgyengülő vagy erősen tartó izomtónussal válaszol.
Mondták már valaha Önnek rossz hír közlése előtt, hogy üljön le?
Ismerős a fenti mondás? Miért használjuk ezt? A válasz egyszerű: Ha negatív inger éri a szervezetet, akkor annak hatására a szervezet minden izma elgyengül.
Minden egyes negatív szituáció esetében az agy először a múltban elraktározott események között kezd keresni hasonló szituációt és a jelenben ennek megfelelően kezdünk el cselekedni. Az agy a régi élményeket összehasonlítja a jelen helyzettel és ha hasonló információt érzékel, lekapcsolja az előagyi működést. A jobb agyféltekét is lekapcsolja, hogy ne tudjunk új megoldási lehetőséget keresni.
Ilyen esetben az életre múltbeli tapasztalatainkkal csak reagálunk, ahelyett, hogy szabad választásunk szerint cselekednénk és új utakat keresnénk a helyzet megoldására. Ezáltal megragadunk a múltban a múltban és a kiépült blokkjaink meggátolnak abban, hogy új lehetőségeket keressünk. A megoldás érdekében tárjuk fel a gyökereket és azokat az eseményeket amelyekre épülve létrejött ez a probléma-
“Ha megváltoztatjuk elképzeléseinket saját magunkról, megváltozik az életről alkotott élményünk.”